Vyberte stránku

Psst, let me tell you a secret. (5694095358)

“Dědečku a může se lhát? Ano děvče, lhát klidně můžeš, jediný komu nikdy nesmíš lhát, jsi ty sama. “

Tato věta kterou si pamatuji z nějakého filmu ve mně silně rezonuje. Ve svém vývoji se nacházíme vždy na určitém stupni. Celkem je 5 stupňů vývoje lidské bytosti.

Na prvním stupni, tom nejnižším, člověk má problémy, ale neuvědomuje si, že je má. Na tomto stupni není možná žádná změna a jedinec žije své problémy dále. Takový člověk na vás, jak vtipně podotkl přítel, kterému jsem za mnohé vděčný, zakladatel metody RUŠ Karel Nejedlý, bude řvát se slzami v očích, že žádné problémy nemá a že je úplně v klidu.

Na druhém stupni si už člověk uvědomuje, že má problémy, ale ještě je není schopen řešit, protože za ně přeci mohu všichni ostatní, nebo okolnosti. Prostě je obětí a nemá na situaci vliv. Takže oběť bude dále obětí. Jednoduchá rovnice. Bude nadávat na okolí, na ostatní a dál žít své problémy. Ještě nevidí a nepochopil, že si lže. Alespoň si už přizná ty problémy.

Na třetím stupni našeho vývoje si nejen uvědomujeme, že máme problémy, ale také za ně přebíráme zodpovědnost a chceme je řešit. Tady je velice důležité naše rozhodnutí . Buď to chceme řešit, něco s tím dělat. Anebo to chceme vyřešit, už to nemít, nežít  a rozhodnout se pro něco jiného. Buď chceme jen přestávat kouřit a nebo dýchat čerstvý vzduch. A to je velký rozdíl, i když to tak nevypadá.

Pak je čtvrtý stupeň, kde podle našeho předešlého rozhodnutí vědomě problémy řešíme  a trvá nám to určitou dobu někdy i roky, než dozrajeme do stavu a k rozhodnutí, že už to nechceme jen řešit, ale jednou pro vždy vyřešit.

No a ten pátý nejvyšší stupeň, na kterém už žádné problémy nemáme, převzali jsme zodpovědnost za svůj život a za své štěstí do svých rukou, stali jsme se příčinou, vědomými tvůrci, ušli jsme kus cesty, na které jsme se leccos naučili a na které jsme se zbavili svých problémů. A přirozeným důsledkem je, že žijeme šťastný život. Samozřejmě můžeme být na různých stupních vývoje v určitých oblastech našich životů. Někdo je navrchu co se týče vztahů, ale dole co se týče peněz atd.

Poskočit na vyšší stupeň nám může trvat roky, ale také je to mnohdy otázka jedné vteřiny, jednoho zážitku, uvědomění, slova, zvuku, čehokoliv. Vnímám, že velkým urychlovačem na té cestě, je právě upřímnost k sobě. Přestat si lhát a začít si uvědomovat, že pokud mám blbé pocity v souvislosti s nějakou situací, nebo osobou, tak je to můj problém a jedině já jsem zodpovědný za to, jak rychle ho vyřeším.

Tak přeji velkou upřímnost a vytrvalost, která nakonec vede, pokud se tak rozhodnete, k vašemu šťastnému životu. Nemůže to být jinak, nikdy tomu jinak nebylo a ani nebude.

 

Comments

comments

Share This