Vyberte stránku

Saint Michael and the Dragon

Slyšíme hlas svého srdce, který po něčem touží. Ten hlas je umlčován rozumem předhazujícím různé strachy a katastrofické scénáře. Podporován systémem, kulturou a normálností. „Tak to přeci dělají všichni, tak neblbni a buď normální“.
A co nám o tom říkají pohádky?  Nějaký chudák, často nepobral moc chytrosti, odchází do světa, aby se tam setkal se svým strachem, charakterizovaným  netvorem, drakem, čarodějem, nějakou temnou silou, nebo čímkoliv, co znamená nějakou patálii, nepříjemnost a problémy, kterým by se nejraději všichni ROZUMNÍ vyhnuli.  Samozřejmě to ze startu nikdy neví. Ví, že půjde o zkušenosti, ale nemá vůbec páru o jaké. Někdy má i společníky, rozumné chytráky, kteří toho rozumu pobrali více a tak pochopitelně nechtějí jít do těch nepříjemností a tak se ho snaží zlanařit, aby se na to vybodnul a šel snadnější cestou. Jenže ve hře, je ještě často něco, po čem jeho srdce touží – třeba princezna.
A proto se náš hrdina pouští do těch peripetií nahánějících strach a hrůzu, zdolává je a učí se. Získává zkušenosti a také nové přátelé, mnohdy i z říše zvířat či různé kouzelné nadpřirozené bytosti.
Nakonec se chudák vrací jako hrdina obohacený zkušenostmi, novými zázračnými přáteli, nějakou princeznou, nebo dívkou a královstvím k tomu. A co v tom tedy můžeme najít?

 

Jednoduchý chudák symbolizuje každého z nás. Na začátku naší cesty jsme zprvu chudí, bez zkušeností a bez hojnosti a často taky bez ženy. Tedy jaksi neúplní. Ale něco nás žene jít do světa, najít si to po čem toužíme, abychom se s tím spojili. Být úplní – cesta ke sjednocení. Takže máme záměr se sjednotit i když vlastně nevíme, o co přesně jde, je tam jen nějaký vnitřní pocit. Ten záměr, vnitřní pocit symbolizuje naší duši, ducha, vědomí, hlas srdce, nazvěte to, jak chcete, podle toho čemu věříte, nebo nevěříte, je to fuk.

 

Kamarádi chytráci, které potkáváme na cestě – to je rozum a ego, které se nás snaží z naší cesty odvrátit .

 

Drak, netvor, temná síla symbolizuje zkušenost, která nahání rozumu strach. Ale je potřebná a bez ní by to nešlo. To je ten základní prvek hry. Pokud by nebylo co překonávat, nezískali bychom ty zkušenosti, o které ve skutečnosti jde a odměna by nebyla tak hodnotná, mohl by jí mít každý. On ji vlastně může mít každý. Jenže ti normální, co mají rozum, symbolizují systém, kulturu, těm právě ta temnota nahání strach a husí kůži.

 

No a pak na cestě jsou různí rádci, jak jdeme hloub do temnoty a zkušeností, objevují se nadpřirození a tajemní pomocníci, kterým rozum absolutně nerozumí a ti pomáhají. Nejdříve, je ale třeba často pomoci jim a oni nám pak svou pomoc oplatí. Symbolika nejdříve dej a bude Ti pak dáno. Prověřuje kvalitu a ryzost srdce. Musíme, ale dát často to, co sami nejvíce potřebujeme, krajíc chleba apod.

 

Nakonec je tedy strach poražen a zkušenost získána. Navíc se vracíme jako někdo jiný, transformovaní a s novými přáteli, jsme sjednocení. Muž a žena, tedy mužský a ženský princip v nás. Zvítězili jsme nad rozumem, který ostrouhal a ti normální, kteří si ze startu klepali na čelo, nebo se dokonce smáli, se diví a jsme jim inspirací, aby se i oni vydali na cestu. Často je také k tomu nějaká odměna symbolizující hojnost, tedy dostatek všeho potřebného pro život, třeba království  .o)

 

Závěr je na nás. Máme tady zkušenost, po které cosi v nás volá a která v sobě skýtá bohatství, ale ze začátku nahání strach. Máme rozum, který nás láká a snaží se dostat z cesty. Normální lidi systém a kultura, kteří se nás taky snaží zlákat z cesty. Co s tím uděláme, je jen na nás. Nezapomeňme, že máme na své cestě také pomocníky. Nikdy na to nejsme sami! Ti se ale objeví, až vyrazíme a uděláme první krok.

 

Comments

comments

Share This